"Magunk Kenyerén" Helyi Gazdaságfejlesztési Program
A “Magunk Kenyerén” Gazdaságfejlesztési Program célja a hagyományos falusi értékek újrateremtése, a meglévő értékek megőrzése és a létrehozott erőforrások gazdaságos kihasználása annak érdekében, hogy az Alsómocsoládon élők élhető, fenntartható, igényes lakókörnyezetet hozzanak létre, ismét éljenek a környezet – meglévő kiskertek, gazdasági épületek és eszközök, erdők, mezők, szántók – biztosította gazdálkodási lehetőségekkel, közösségi pénz a rigac=R használatával, a településben rejlő szolgáltatási potenciálokkal, azokat tudatos szintre emelve fentartható módon építsék be mindennapi életükbe.
A legfőbb cél a községben lakók életminőségének és a település képének javítása, a környezeti és társadalmi fenntarthatóság tükrében az önfenntartás felé való elmozdulás és a módszerek, eredmények multiplikálása.
A program elemei:
-
Mezőgazdaság élénkítő alprogram
-
„Házunk tája” lakóépület felújítási alprogram
-
Szolgáltatás fejlesztési alprogram
-
Vállalkozásfejlesztési alprogram
A program alapértékei:
-
társadalmi tervezés, a tervezési szakasztól jelen lévő állampolgári bevonás, a rendszeresen megtartásra kerülő „Magunk kenyerén” klubokon keresztül az igény alapú fejlesztés;
-
önfenntartásra való törekvés, a meglévő infrastruktúra (pl. ólak és melléképületek) újra értelmezett funkcionális használata;
-
környezeti fenntarthatóság a lakóépületek energiahatékony felújítása révén;
-
helyi vásárló közösség létrejötte a közösségi pénz használata révén.
Az elmúlt 7 évben az alsómocsoládi 100 háztartásból 71 háztartás került bevonásra a "Házunk tája" nevű lakásfelújítási programelembe és kumuláltan 71 háztartás a Mezőgazdaság élénkítő programelembe.
2 család vált kistermelővé, 1 család vette igénybe a vállalkozásfejlesztési támogatást, az általuk kínált új szolgáltatások, a Rigac közösségi pénz bevezetése, a helyi szolgáltatások Rigaccal történő igénybevételi lehetősége áttette a hangsúlyt azok igénybevételére, a termékek előállítására, a helyben kistermelőktől, őstermelőktől, kisboltban való tudatos vásárlására.
A program elsődleges célcsoportja Alsómocsolád község lakossága, de hosszú távon hisszük, hogy a program mintaként szolgálva szemléletformálást eredményez hátrányos helyzetű térségünk többi településének vezetése és lakossága körében is, kialakítva a települések között egy fenntartható, gazdaságos munkamegosztást, megalapozva a térség élelmiszerbiztonságát, önfenntartási törekvéseit, népességmegtartó képességének növekedését.
A helyi gazdaságfejlesztés célja a meglévő, de elfekvő erőforrások, tudások okos újra gondolása, innovatív elemekkel való kiegészítése, aktivizálása a minőségi élet megteremtése érdekében.
Dokumentumok:
Magunk Kenyerén Gazdaságfejlesztési Program 2013.
Magunk Kenyerén Gazdaságfejlesztési Program 2016.
Fotók: