Energiaközösség

Alsómocsoládi Közösségi Energia Konzorcium

2022. december 20-án a konzorciumi tagok részéről aláírásra kerültek az Együttműködési szándéknyilatkozatok, melyekben nyilatkoznak, hogy

  1. Részt kívánnak venni az Alsómocsolád Község Önkormányzata vezetésével létrejövő vidéki energiaközösség szervezésében, létrehozásában és működtetésében. 
  2. Az együttműködés tárgya helyi fogyasztókat összefogó közösségi energetikai rendszer létrehozása, mely erősíti a település gazdálkodó szervezeteinek, intézményeinek és lakosságának energiaellátás biztonságát azzal, hogy az energiatermelés közelebb kerül a fogyasztóhoz, nincs szükség import energiahordozókra és a megtermelt energia szállítására.
  3. Az energiaközösség működtetésének fontos eleme, hogy olyan mértékben fogja össze a kis termelők és fogyasztók termelését, fogyasztását és hálózati rugalmasságát, amely már az energiapiacon is értelmezhető és értékesíthető, miközben egyébként az általuk megtermelt energia nagy részét jellemzően maguk helyben fel is használják. 

A Közösségi Energia Konzorciumunkba várjuk azon lakosaink jelentkezését, akik aktívan tenni szeretnének saját házuk, ingatlanuk energiahatékonyabbá, energiatakarékosabbá tételében.

Csatlakozási szándéknyilatkozat >>>


Mi az az Energiaközösség?

Az energiaközösség alapvetően energiatermelők és fogyasztók összessége. Önkéntes és nyitott részvételen alapul, a tagok vagy részvényesek irányítják, akik lehetnek természetes személyek, kisvállalkozások, helyi hatóságok.

Elsődleges célja nem a pénzügyi haszonszerzés, hanem tagjai, részvényesei vagy a működési területe számára környezeti, gazdasági és szociális közösségi előnyök biztosítása; - úgy, mint energiatermelés, beleértve a megújuló forrás alapú termelést, energiaelosztás, energiaellátás, energiafogyasztás, aggregálás, energiatárolás vagy energiahatékonysági szolgáltatások. De ide tartoznak az elektromos járművek feltöltésére irányuló szolgáltatások, továbbá egyéb energetikai szolgáltatások kínálata is tagjai vagy részvényesei számára.

A “közösségi energia kezdeményezés”, az “energiaközösség”, és a  “megújulóenergia-közösség” fogalmak nem egymás szinonímái, így érdemes tisztázni, hogy mit is jelentenek.

Az energiaközösségi és megújulóenergia-közösség megfogalmazást az olyan jogi személyek esetében használjuk, amelyek céljaik és tevékenységük alapján illeszkednek a vonatkozó jogszabályi megfogalmazáshoz.

Közösségi energia kezdeményezés:

A közösségi energia kezdeményezés kifejezést tág értelemben használjuk az olyan - jogi személyiséggel nem rendelkező jogalany -, esetében, mely települési szinten működik, alulról jövő és nem profit-orientált energiapiaci kezdeményezésekre, a megújuló energia használatának támogatására, az energiaszegénység csökkentésére, energiatakarékossági, szemléletformáló tevékenységek megvalósítására, illetve energiaközösség, vagy megújulóenergia-közösség megalakítására jön létre, függetlenül attól hogy a kezdeményezés az energiaközösség vagy a megújulóenergia-közösség jogszabályi meghatározásához illeszkedik-e.

 


Mit tettünk eddig Alsómocsoládon?

Lakossági felmérés

Még 2021-ben szinte teljes körűen felmértük a háztartásokat egy kérdőív segítségével. A kérdőívezés személyes megkeresés útján történt. A felmérésben a lakások energetikai tulajdonságait (miből épült a ház, van-e szigetelése, milyenek a nyílászárók, mennyi az áram- és gázfogyasztás, milyen a fűtés, stb.
 
 
 

Napelemes pályázatok

 
Tavaly indult egy olyan pályázat, aminek keretében 100 %-os támogatást lehetett nyerni lakossági napelemes rendszerek telepítésére. Igyekeztünk segíteni a lakosainkat, hogy minél többen pályázzanak. Lakossági fórumokat tartottunk, meghívtunk pályázatíró, illetve kivitelező cégeket.
 

 


Szolár potenciál felmérés

 
Az MTVSZ és a Szolidáris Gazdasági Központ, illetve a Wattmenedzser Kft. közreműködésével 35 ingatlan benapozottság-vizsgálatát végeztük el. Ez a vizsgálat azt mutatja meg, hogy melyik épület mennyire alkalmas napelem telepítésére.
 
 
 
A felmérés alapján az ingatlanokat 4 kategóriába tudtuk besorolni:
  1. Közösségi napelemre alkalmas (Olyan a benapozottsága, hogy a saját fogyasztásánál több energiát is meg tudna termelni.
  2. Napelemes rendszer telepítésére alkalmas
  3. Napelemes rendszer telepítésére a ház, vagy a tető állapota miatt nem alkalmas
  4. Napelemes rendszer telepítésére a benapozottság miatt nem alkalmas
Épületek szolár potenciál felmérése   

Kamatmentes kölcsön energetikai felújításokra

Az Önkormányzat Magyunk Kenyerén Gazdaságfejlesztő Programjában eddig is lehetőség volt a lakások felújításához kamatmentes kölcsönt, illetve vissza nem térítendő támogatást kapni. Ezt most kiterjesztette a Képviselő-testület, így már energetikai felújításokra is lehet pályázni, kamatmentes kölcsönt lehet igényelni a beruházás 50 %-áig.

 

 


Hőkamera

 
Az Önkormányzat vásárolt egy olyan hőkamerát, amivel fel lehet mérni, hogy az épületekből hol szökik meg a hő. A kamerát a karbantartónk fogja használni, de a lakosság részére .
 

 

 


EON-Energiaközösségek verseny

GreenDependent Intézet versenye, aminek a lényege, hogy 6-8 fős csapatokban december 1-május 1-ig mérjük a fogyasztásainkat, vállalásokat tettünk, hogy hogyan fogjuk csökkenteni a víz, gáz, áramfogyasztást, illetve voltak kreatív feladatok is. A verseny nagyon jó lehetőség a szemléletformálásra és a fogyasztási szokásaink megváltoztatására közösségben, játékosan. Az idei évben technikai átalakítás miatt nem indult el a verseny, de jövőre biztos lesz.
 

 


SECAP és Klímastratégia

Idén készítettük el a Fenntartható Energia és Klíma Akciótervünket, illetve a Klímastratégiánkat. Ezek egyrészt szükségesek voltak az EUCF pályázat benyújtásához, másrészt valószínűleg a jövőbeni projekteknél is elvárás lesz a meglétük. 

Tagjai vagyunk a Covernant of Mayors-nek, ahova a SECAP-unkat is fel kell tölteni, illetve ezen az oldalon lehet nyomon követni a megvalósulását és új akciótervet készíteni a 2050-es kibocsájtás-csökkentési vállalásainkhoz.

Prezentáció:


EUCF pályázat

EUCF - European City Facility - Városokkal a városokért – helyi fenntartható energetikai beruházások támogatása címmel az egész Európai Uniót átölelő program indult, amely települések energetikai projektfejlesztéseit támogatja. A pályázaton Önkormányzatok, vagy önkormányzatok konzorciumai indulhattak és 60.000 Eurót, illetve szakmai támogatást lehetett nyerni egy energetikai beruházási koncepció elkészítésére. Tehát nem magára a beruházásra, hanem az azt megalapozó megvalósíthatósági tanulmány, illetve pénzügyi terv elkészítésére.
 
A Beruházási Koncepció elkészült, az azt bemutató összefoglaló prezentáció itt megtekinthető:

Bővebben a projektről >>>


Kapcsold ki - Kapcsolódj be! -

Lakossági energiatakarékossági kihívás

2024. januárjában szeretnénk elindítani azt az egyéves lakossági energiatakarékossági versenyt, aminek célja, hogy segítséget, támogatást, ötleteket adjunk ahhoz, hogy minden résztvevő a saját élethelyzetéhez, fogyasztási szokásaihoz képest, a saját önkéntes vállalásai alapján tegye takarékosabbá a háztartását. Olyan apró változtatásokkal, melyek nem igényelnek beruházásokat, nem járnak azzal, hogy le kelljen mondanunk a kényelmünkről, mégis mérhető megtakarítást eredményeznek.

Tovább az oldalra >>>


"Tiszta udvar, energiatakarékos ház" -

Együttműködés a Magyar Családi Ház Tulajdonosok Egyesületével

Bővebben a programról >>>

 

A Magyar Családi Ház Tulajdonosok Egyesülete egy új, innovatív, nonprofit érdekképviseleti szervezet. Legfontosabb feladatának azt tekinti, hogy a családiház-tulajdonosok gondolkodásmódját megváltoztassa és az öngondoskodás felé terelje.

Az egyesület célja
A magyarországi családiház-tulajdonosok segítése programokkal, megoldási javaslatokkal, tanácsadással és erre alkalmas további eszközökkel a tulajdonukat képező épületek energiaszegénységének csökkentése érdekében, valamint a
z energiahatékonyság megvalósításának elősegítése a családi házak, épületek vonatkozásában.

Az Egyesülettel elindult egy közös tervezési folyamat, melynek eredményeként reményeink szerint a település összes lakott ingatlanára készülhet egy energetikai felmérés a jelenlegi állapotról és egy beruházási terv ahhoz, hogy az ingatlanok elérhessék a CC energetikai kategóriát.


Klíma-kávézó

Alsómocsolád Önkormányzata és közössége 2021-ben indult el azon az úton, mely egy megújulóenergia-közösség létrehozásához vezet. Az utunk során sok nehézséggel találkozunk, de számtalan jó gyakorlatot, ötletet, izgalmas kezdeményezést és a szakterületükön figyelemre méltó eredményeket elért szakembereket ismertünk meg. Úgy gondoltuk, hogy ezeket az ötleteket, innovációkat érdemes lenne megosztanunk más önkormányzatokkal, intézményekkel, hogy tanulhassunk, inspirálódhassunk egymástól.

Ezért egy online kávézóba hívunk minden érdeklődőt, aki szeretne többet megtudni a klímavédelemről, a fenntarthatóságról, a természetalapú megoldásokról, a vízmegtartás lehetőségeiről, az energiamenedzsmentről, vagy épp az okos eszközökben rejlő lehetőségekről.

Tovább az oldalra >>>


SHAREs projekt - Pilot helyszínként

A 2021 szeptemberében kezdődött SHAREs projekt egyik fő célja, hogy elősegítse energiaközösségek indulását vagy már meglévők megerősítését. Az energiaközösségek olyan kezdeményezések, melyek a helyi közösség számára anyagi, környezeti és szociális előnyöket biztosítanak; valamint segítenek csökkenteni a központi ellátórendszerektől való függőséget. A közösségi energia programokban a megújuló energián alapuló rendszerek tulajdonosai és üzemeltetői önkormányzatok, lakosok, közösségek is lehetnek; ők az energia termelői és egyben felhasználói is. Európában már számos önkormányzat vesz részt ilyen energiaközösségekben, erre Magyarországon is van lehetőség.

A SHAREs projekt jelenlegi fázisában indul az önkormányzatokkal történő gyakorlati együttműködés. 
 Az önkormányzatok számára több előnyt is kínál a projektben való részvétel:

  • Helyi energiaközösségek kialakításának, bővítésének támogatása.
  • Olyan módszerek és kampányok biztosítása, amelyek a projekt befejezése után is felhasználhatóak lesznek.
  • Nemzetközi szintű know-how-transzfer a témában jártas „úttörő” közösségekkel.
  • Helyi igények közvetítése szakpolitikai döntéshozóknak.
  • Helyi érdekképviseleti csoportok bevonása.
  • A megújuló energiák arányának növelése a csatlakozó kísérletező közösségekben.
  • Amit a projekt keretében kínálunk a csatlakozó magyarországi önkormányzatok számára:
  • A kísérletező önkormányzatok meghatározott igényeinek elemzése.
  • Támogatás a tájékoztató rendezvények és műhelymunkák  lebonyolításában.
  • Országspecifikus tájékoztató anyagok, stratégiák, valamint célcsoport-orientált tájékoztató és kommunikációs anyagok biztosítása.
  • Végrehajtási eszköztár, mely információkat nyújt a jogi háttérről, linkek hasznos anyagokhoz, GY.I.K., stb.
  • Részvételi lehetőség már tapasztalatokkal bíró, úttörő energiaközösségek mentorprogramjában.
  • Úttörő és kísérletező közösségek helyszíni találkozója, kölcsönös tanulmányi látogatások.
  • Támogatás a meglévő energiaközösségek és a potenciális résztvevők megkereséséhez új energiaközösségek létrehozása érdekében.
  • Nemzetközi tapasztalatcsere.
  • A helyi igények és szükségletek átültetése szakpolitikai ajánlásokba.

Shares projektösszefoglaló   


INTERREG CE és DANUBE REGION - Pilot helyszínként

 

Az MTVSZ pályázati partner, önkormányzatunk pilot helyszínként szerepel a pályázatban (A pályázatok elbírálás alatt állnak)

 

 


RECAH - Pályázat Vidéki Energiaközösségek Tanácsadói Hálózatában való részvételre

A vidéki energiaközösségek tanácsadó központja az Európai Bizottság által indított kezdeményezés, amelynek feladata, hogy elősegítse a közösségi energia intézkedések fejlesztését az európai vidéki területeken. A tanácsadó központ fő tevékenységei közé tartozik a vidéki közösségek és az energiaátmenet projektek támogatása a legjobb gyakorlatok azonosítása, technikai segítségnyújtás a kiválasztott vidéki energiaközösségek számára, valamint a helyi érdekeltek számára hálózati lehetőségek biztosítása.

A tanácsadó központ közvetlen technikai segítséget nyújt a vidéki energiaközösségeknek. A szakértői támogatás formájában nyújtott technikai segítségnyújtás az egyes vidéki energiaközösségek igényeitől függően számos területen segít a projektek fejlesztésének és végrehajtásának javításában.

A pályázaton 15 óra szakmai tanácsadást nyertünk.

Tovább az oldalra >>>


Együttműködés a SURF projektben

Az Energiaklub által koordinált SUstainable Building Renovation - Forming the Future (SURF) - Fenntartható épületfelújítás – A jövő formálása - európai projekt Tudásmegosztó programjában együttműködési megállapodást írtunk alá. A projektet a Német Szövetségi Gazdasági és Éghajlatvédelmi Minisztérium (BMWK) az Európai Éghajlatvédelmi Kezdeményezés (EUKI) keretében finanszírozza.

Az együttműködés keretében egy tudásmegosztó portál jön létre, illetve részt veszünk az alábbi programokon:

  1. Online Workshop I. 2023. május 10-én
  2. Szakmai tanulmányút Németországba - Beszámoló >>>
  3. Online Workshop II. (tervezetten fél nap, 2023. október vagy november)

A programhoz csatlakozott magyar önkormányzatok:

  • Ajka
  • Budaörs
  • Gyönk
  • Gyál
  • Pilisborosjenő
  • Szeged
  • Alsómocsolád
  • Szászvár
  • Budapest XI. kerület Újbuda

 


Az “energiaközösség” megfogalmazást a VET (66/B. § (1)) értelmében használjuk, amely az IEMD (2. cikk 11.; 16. cikk) “[állampolgári] energiaközösség” (citizen energy community, CEC) koncepciójának hazai transzpozíciója.


A “megújulóenergia-közösség” megfogalmazást a tanulmány a a VET (66/B. § (1a)) értelmében használja, amley a RED II (2. cikk 16.; 22. cikk) “megújulóenergia-közösség” (renewable energy community, REC) koncepciójának hazai transzpozíciója.